İş Arama Rehberi

İş arama süreci çoğu zaman zorlu geçen bir süreçtir. Uzun bekleyişler sonunda gelen olumsuz cevaplar kendinize olan güveninizi yitirmenize ve kendinizi değersiz hissetmenize sebep olabilir. Bu zorlu süreçte yapmanız gereken hedefinize odaklanmak ve pes etmemektir. Bu süreçte önemli olan kendinizi tanımak ve yeteneklerinizin farkına varmak, kendinizi keşfetmek ve olumlu yönlerinizi en iyi şekilde karşı tarafa aktarmanın yollarını bulmaktır. Hedeflediğiniz alana yönelik araştırmalar yapmalı ve yeteneklerinizi o yönde geliştirmelisiniz. Uzun bekleyişlerle geçen iş arama sürecinde asla size gelecek cevabı beklemeyip özgeçmiş ve yeteneklerinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Aldığınız eğitim ve çalışmak istediğiniz alan ya da yetenekleriniz her zaman birbiri ile uyumlu olmayabilir. Böyle bir düşünceniz varsa ilgi duyduğunuz konularda seminerlere, sertifika programlarına ve sektörel etkinliklere katılabilirsiniz. 

İnternette İş Aramak

İnternette iş aramak iş bulmak için başvurulabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Günümüzde birçok şirket işe alım süreçlerini ağlar üzerinden yönetmektedir. Bu sebeple, internette iş arama yolları her bir aday tarafından bilinmelidir.
İnternet, iş arayışında oldukça faydalı bir araç olmasına rağmen beraberinde bazı riskleri de getirir. Sosyal platformlarda iş aramaya başlamadan önce yapanız gereken ilk şey sosyal ağlarda özel hayatınızla ilgili hangi bilgilerin bulunduğunu gözden geçirmektir. Birçok şirket internetteki adaylara yönelik bir arama gerçekleştirmektedir.

İş Arama Portalları

Günümüzde yaygın olarak iş portalları, iş siteleri ve sosyal ağlar kullanılmaktadır.

İş arama sürecinizde kullanabileceğiniz başlıca ağlar;

  • LinkedIn: En önemli ve dünya çapında en fazla sayıda kullanıcısı olan sosyal ağdır.
  • XING: Her sektörden profesyoneller ile bağlantı kurmanızı sağlar ve iş imkanları sunar.
  • Viadeo: Sektörlerinde profesyonel olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Üye sayısı 55 milyondur.
  • Twitter: İş portallarını, işe alım şirketlerini izlemeyi sağlar. Birçok şirket iş imkanlarını Twitter aracılığı ile duyurmaktadır.
  • Facebook: Dünyada en fazla sayıda kayıtlı kullanıcıya sahip sosyal ağdır. Şirketler ile doğrudan bağlantıya geçmenize olanak sağlar.

Bunlara ilave olarak şirketlerin kurumsal web sitelerini de takip edip “Bizimle Çalışın” veya “İş Fırsatları” gibi sayfalarından size uygun olan pozisyonlara direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İş Tekliflerini Değerlendirme

Seçeceğiniz iş, hayatınızı şekillendirme ve geleceğinize yön verme sürecinde önemli bir role sahiptir. İş arama sürecinde iyi bir araştırma yapılmalı, seçenekler sıralanarak hiçbir detay atlanmadan değerlendirilmelidir. Bu süreçte kendinize sormanız gereken en önemli soru; tercih edeceğiniz işin ve alacağınız ücretin sizi heyecanlandırıp heyecanlandırmadığıdır. İşe yönelik heyecanınızın ve tutkunuzun size teklif edilen ücretle dengede olması önemlidir. Eğer size teklif edilen iş ve ücret sizi heyecanlandırmıyor ise siz o kurum için faydalı bir çalışan olamayabilirsiniz. Size gelen ilk iş teklifini kabul etmek zorunda değilsiniz. Alternatif teklifleri düşünmek ve değerlendirmek için zaman istemekten çekinmeyin.