Danışmanlıklar

Danışmanlıklar

 

DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ 

ArelKAM bünyesinde konusunda uzman kişiler tarafından Kariyer Danışmanlığı, Kariyer Koçluğu, Özgeçmiş Danışmanlığı ve Mülakat Provası hizmetleri verilmektedir. Danışmanlık hizmetlerimiz; öğrencilerimizin kariyer planı oluşturabilmeleri ve bu plan çerçevesinde gerekli yetkinlikleri kazanabilmeleri için yapmaları gerekenlerin anlatıldığı bire bir görüşmeleri kapsamaktadır. Bu görüşmelerde öğrencilerimiz kendi potansiyellerini analiz edebilmeyi, alternatif kariyer yolları belirleyebilmeyi ve doğru işle eşleşebilmek için gerekli zihin haritaları oluşturabilmeyi öğrenirler.  

Görüşmelerimiz seanslar halinde ve yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

 

Kariyer Danışmanlığı 

Kariyer sözcüğü Fransızca carriére kelimesinden gelir ve güzergâh, tutulan yol, meslek anlamlarına gelmektedir. 

Üniversitenin ilk yılından itibaren, hatta mezuniyetinizden sonra bile kariyerinize nasıl yön vereceğiniz konusunda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.  

Kariyer hedeflerinizi belirlemek ve bu hedeflere ulaşmanızda koçluk veya danışmanlık desteği almak için kariyer danışmanlarımızla bire bir görüşebilirsiniz. 

Kariyer Danışmanlığı;  bireylerin iş hayatına başlamadan ya da başladıktan sonra bilgi, beceri, hedefleri ve neyi neden yaptıklarını saptamak için yapılan çalışmalardır.   

Kariyer Danışmanlığı kapsamında öğrencilerimiz kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirleyip, bu hedefler doğrultusunda bir yol haritası çıkarmaktadır. Bu hedef belirleme çalışmaları kişiye özel olarak yapılmaktadır.  

Hedefleri belirlerken öğrencilerimizin SWOT ANALİZİ öğrenciyle birlikte çıkartılmaktadır. Bu çalışma sırasında kişiler kendilerine daha önce bakmadıkları bir pencereden bakmaya başlamaktadır.  

SWOT Analizi; ilk olarak 1960’lı yıllarda Harvard Üniversitesi profesörleri Edmund P. Learned, C. Roland Christensen, Kenneth Andrews ve William D. Guth tarafından geliştirilmiş olup Stanford Üniversitesinde Albert S. Humphrey tarafından yapılan araştırmalar sonucunda şekillenmiştir. SWOT Analizi, dünyanın mevcut ve değişen koşullarında işletmelerin ya da bireylerin gelecekte hayatta kalabilmesi ve yoğun rekabet koşullarıyla baş edebilmesi için strateji geliştirmek amacıyla iç ve dış etki faktörlerin ortaya konduğu bir analizdir. Güçlü ve zayıf yönler iç faktörleri, fırsat ve tehditler ise dış faktörleri temsil etmektedir.  

Kariyer Danışmanlığında bireylerin güçlü ve zayıf yönleri ile hedefleri ve piyasa koşulları doğrultusunda göz önünde bulundurulması gereken fırsat ve tehditler ortaya koymaktadır. 

Kariyer Danışmanlığının Kazanımları; 

 • Nasıl bir işte çalışsam mutlu olurum ya da hangi iş bana daha uygun? 
 • İlk önce iş mi kursam yoksa bir şirkette mi çalışsam?  
 • Yeteneklerim, güçlü - zayıf yönlerim neler ve gelecekte fırsat ve tehdit olarak beni neler bekliyor?  
 • Neler yapmaktan keyif alırım?  
 • Hedeflerim neler ve hedeflerim doğrultusunda nasıl ilerleyebilirim?  
 • Verdiğim kararları nasıl hayata geçirebilirim? 
 • Beni sabote eden unsurlar neler? 
 • İş, özel hayat ve okul dengesini nasıl kurabilirim? 
 • Kendimi daha iyi nasıl ifade edebilirim? 

 

 

Özgeçmiş Danışmanlığı 

Profesyonel yaşama adım atmadan önce atılması gereken ilk adım etkili bir özgeçmiş oluşturmaktır. Yaygın bir şekilde CV olarak ifade edilen özgeçmiş; niteliklerin, beceri ve tecrübelerin kısa, açık ve özenli bir yapı ile anlatıldığı belgedir. İş başvurusunda bulunduğunuz firma ile ilk temasınızdır. Özgeçmiş karşı tarafa kişisel reklamınızı yapmanıza olanak sağlayan önemli bir araçtır. İçeriğini, kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi, referanslar, özel zevkler gibi konuların özetleri oluşturur. İş başvurusunda bulunmayı düşündüğünüz firmaya/sektöre, doğru şekilde hazırlanmış bir özgeçmiş sunmak önemlidir. Özgeçmişinizi doğru bir şekilde hazırlayarak, yetkililerin daha önce hiç görmedikleri bir aday olan sizden etkilenerek iş görüşmesine davet etmelerini sağlamak elinizdedir. Uzman ekibimizden alacağınız Özgeçmiş Danışmanlığıyla özgeçmişinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. 

 

Mülakat Provası 

Özgeçmişinizi hazırladınız, artık sıra Mülakat Provasında! 

Staj ya da iş aramaya başlamadan önce heyecanı yenmek, mülakat sırasında nasıl bir performans göstereceğinizle ilgili fikrinizin olmasını istiyorsanız, konusunda uzman Kariyer Danışmanlarımızla kendinizi deneyebilirsiniz. İster grup olarak, isterseniz de bireysel mülakat provalarına katılabilirsiniz. 

Mülakat Provalarının Kazanımları; 

 • Mülakatlar sırasında kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz, 
 • Mülakatlarda nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve siz bu konuda hangi aşamadasınız, 
 • Mülakatınızla ilgili geribildirim alma fırsatı, 
 • Çeşitli mülakat tekniklerini deneyimleme olanağı, 
 • Mülakat stresini atma fırsatı, 
 • Klişe tavsiyelerin dışında kendini deneyerek öğrenme fırsatı, 
 • Mülakat heyecanı tatma ve yenme fırsatı.  

Arelkariyer Portalına Giriş Yaparak Danışmanlık Randevusu Oluşturabilirsiniz


Danışmanlıklar SSS