Ön Yazı / Özgeçmiş

Ön Yazı

Ön yazı, özgeçmişiniz ile başvurulan pozisyon arasında bir köprü vazifesi görür.  

Ön yazının kariyer hedefleri doğrultusunda hazırlanması, amacına ulaşmasında etkilidir. Ön yazının başvurulan işe uygun olarak hazırlanması olumlu bir izlenim oluşturmaya katkı sağlar. Başvurulan ilanın kodu varsa bu kodu ön yazıda belirtmek önemlidir. Her ilana aynı ön yazı ile başvurmak yerine ilana özel değişiklik yapmayı unutmayınız.  

Hangi pozisyon olursa olsun, sonuçta yöneticilerinize raporlama yapacak ve e-postalar göndereceksiniz. Bu nedenle, imla kurallarına olan özeniniz, kurduğunuz cümle yapıları, kendinizi ifade etme beceriniz ön yazılarınızdan anlaşılır.   

Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili olarak, geçmişte hangi tecrübeleriniz oldu ise onları ön plana çıkarmak, staj, gönüllülük, kulüp faaliyetleri deneyimleriniz ve o departman / sektör / şirkette neden çalışmak istediğiniz önemlidir, detaylandırınız. 

Ön yazılarınızda “gerçek bir takım çalışanı”, “iletişim becerisi yüksek”, “sorumluluk sahibi” vb. genel ifadelerle birlikte neden bu rolü istiyorsunuz, hangi özellikleriniz sizi bu rol için en doğru kişi yapıyor ve kuruma nasıl faydalar sağlayacaksınız? Bu sorulara cevap vermeniz gerekmektedir.  

Ön yazı hazırlarken kullanılacak yazı karakterlerinin (Arial, Calibri, Times New Roman gibi)  ve fontlarının (12 punto kullanılmalıdır, yazının uzunluğuna göre 11 – 10 punto da olabilir)  seçiminde aşırıya kaçılmaması çok önemlidir. Basit, şık ve gözü yormayacak fontların tercih edilmesi yazıyı okuyacak yetkili için de kolaylık olacaktır. Yazı içinde tek font kullanmaya özen gösterilmelidir. Çok kullanılmayan, dekoratif fontlardan uzak durulması, ön yazının etkileyici olmasına katkı sağlar. Ön yazı bir sayfayı geçmemelidir.

 

Özgeçmiş

Profesyonel yaşama adım atacaksanız yapmanız gereken ilk adım etkili bir özgeçmiş oluşturmaktır. Özgeçmiş (Curriculum Vitae-CV); niteliklerinizin, becerileriniz ve tecrübeleriniz kısa, açık ve özenli bir yapı ile anlatıldığı bir belgedir. İş başvurusunda bulunduğunuz firma ile ilk temasınızdır. Özgeçmiş karşı tarafa kişisel reklamınızı yapmanıza olanak sağlayan bir araçtır. İçeriğini, isim, soy isim, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübesi, referanslar, özel zevkler gibi konuların özetleri oluşturur. İş başvurusunda bulunmayı düşündüğünüz firmaya/sektöre doğru hazırlanmış bir özgeçmiş sunmak önemlidir. Özgeçmişinizi doğru hazırlayarak, yetkililerin daha önce hiç görmedikleri bir aday olan sizden etkilenerek iş görüşmesine davet etmelerini sağlamak elinizdedir.