İş Arama Rehberi

İş Arama Rehberi

İş arama süreci çoğu zaman zorlu geçen bir süreçtir. Uzun bekleyişler sonunda gelen olumsuz cevaplar kendinize olan güveninizi yitirmenize ve kendinizi değersiz hissetmenize sebep olabilir. Bu zorlu süreçte yapmanız gereken hedefinize odaklanmak ve pes etmemektir. Bu süreçte önemli olan kendinizi tanımak ve yeteneklerinizin farkına varmak, kendinizi keşfetmek ve olumlu yönlerinizi en iyi şekilde karşı tarafa aktarmanın yollarını bulmaktır. Hedeflediğiniz alana yönelik araştırmalar yapmalı ve yeteneklerinizi o yönde geliştirmelisiniz. Uzun bekleyişlerle geçen iş arama sürecinde asla size gelecek cevabı beklemeyip özgeçmiş ve yeteneklerinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Aldığınız eğitim ve çalışmak istediğiniz alan ya da yetenekleriniz her zaman birbiri ile uyumlu olmayabilir. Böyle bir düşünceniz varsa ilgi duyduğunuz konularda seminerlere, sertifika programlarına ve sektörel etkinliklere katılabilirsiniz.

İş arama sürecinde yalnız değilsiniz. Kariyer merkezi olarak hem psikolojik süreçte hem de iş bulma sürecinde size yardım ediyoruz. Bizden alabileceğiniz yardımlar konusunda aşağıda yaptığımız açıklamaları incelemenizi rica ediyoruz.

 

Özgeçmiş ile ilgili;

Özgeçmiş danışmanlığı alabilirsiniz, bu size özgeçmiş ve ön yazı oluşturma sürecinde destek olabilir.

Aynı zamanda özgeçmişini ve ön yazını şirketlere göndermeden önce kontrol edebilir.

 

Kariyer yönetimi ile ilgili;

Kariyer koçluğu danışmanlığı alabilirsin, kendini tanıma değerlerini, becerilerini ve ilgi alanlarını keşfetme sürecinde destek olabilir. Kariyer yönetimi becerilerini geliştirmek üzerine destek olabilir ve kariyer çatışmaların üzerine konuşabilirsiniz.

Karar verme becerilerini geliştirmek, üniversite yaşamını daha iyi kariyer seçeneklerine ulaşmak için nasıl organize edebileceğini konuşabilirsiniz.

Kariyer danışmanlığı hizmetinden faydalanmak istiyor ama tam olarak hangi konular hakkında kariyer danışmanı ile çalışacağınızdan emin olamıyorsanız kariyer merkezi ofisimize uğrayabilir, bize telefonla ulaşabilir ya da aşağıda seninle paylaştığımız bilgileri inceleyebilirsiniz.

  • Kendini tanımak
  • Üniversite yaşamı ve kariyer ilişkisini anlamak
  • Kendini keşfetmek; değerler, beceriler, ilgi alanları ve diğer kişisel özelliklerini fark etmek
  • Özgeçmişini hazırlamak
  • Kariyer hedeflerini oluşturmak
  • Güçlü ve potansiyelinin olduğu alanları keşfetmek
  • Geliştirmek istediğin beceriler için yol haritası oluşturmak
  • İş görüşmelerine hazır olmak
  • İş dünyasında seni farklı kılacak beceriler hakkında bilgi sahibi olmak
  • Hedeflerine ulaşmak üzere kariyerini planlamak

*Kariyer danışmanından hemen randevu almak için buraya tıklayınız.

*Kariyer Danışmanlığı hizmetimiz sadece T.C. İstanbul Arel Üniversitesi öğrencileri ve mezunlarına verilen bir hizmettir.

 

İnternette İş Aramak

İnternette iş aramak iş bulmak için başvurulabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Günümüzde birçok şirket işe alım süreçlerini ağlar üzerinden yönetmektedir. Bu sebeple, internette iş arama yolları her bir aday tarafından bilinmelidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iş arama sürecinizde size yardımcı olabilecek birçok site yer almaktadır. Bu sitelerden bazılarına buradan  tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnternet, iş arayışında oldukça faydalı bir araç olmasına rağmen beraberinde bazı riskleri de getirir. Sosyal platformlarda iş aramaya başlamadan önce yapanız gereken ilk şey sosyal ağlarda özel hayatınızla ilgili hangi bilgilerin bulunduğunu gözden geçirmektir. Birçok şirket internetteki adaylara yönelik bir arama gerçekleştirmektedir.

 

İş Tekliflerini Değerlendirme

Seçeceğiniz iş, hayatınızı şekillendirme ve geleceğinize yön verme sürecinde önemli bir role sahiptir. İş arama sürecinde iyi bir araştırma yapılmalı, seçenekler sıralanarak hiçbir detay atlanmadan değerlendirilmelidir. Bu süreçte kendinize sormanız gereken en önemli soru; tercih edeceğiniz işin ve alacağınız ücretin sizi heyecanlandırıp heyecanlandırmadığıdır. İşe yönelik heyecanınızın ve tutkunuzun size teklif edilen ücretle dengede olması önemlidir. Eğer size teklif edilen iş ve ücret sizi heyecanlandırmıyor ise siz o kurum için faydalı bir çalışan olamayabilirsiniz. Size gelen ilk iş teklifini kabul etmek zorunda değilsiniz. Alternatif teklifleri düşünmek ve değerlendirmek için zaman istemekten çekinmeyin.

 

İş Arayışı Sürecine Adaylardan Aranan Yetkinlikler

Dünya Ekonomik Forum’un “İşlerin Geleceği” raporuna göre birçok mesleğin tarihe karışması beklenmektedir. Bununla birlikte bazı yeni meslekler ortaya çıkacak, bazılarında ise daha fazla iş hacmine ihtiyaç doğacaktır.

Raporda yayınlanan mesleklerin dönüşümüne ilişkin öngörülere aşağıdaki tabloda yer verilmektedir;